Як не "зламатися" під час пандемії
Андрій Олександрович ХАРЧЕНКО, викладач кафедри психологічного консультування і психотерапії
Шановні абітурієнти, студенти, їх батьки, колеги та гості нашого факультету!
Особистість в сучасному світі зустрічає на своєму життєвому шляху багато викликів, які вона має навчитися долати гідно та максимально ефективно. Це і адаптація у суспільстві, що швидко трансформується і здатність «не загубитися» у кіберпросторі, й не стати жертвою інформаційних технологій та багато ін. Сьогодні людство зустріло на своєму шляху ще одне випробування: необхідність подолання коронавірусної інфекції COVID-19, яка досить швидко шириться світом. Любу проблему важливо навчитися долати комплексно, тож зазначений виклик не є виключенням. Потрібно знати ази профілактики, про які Міністерство охорони здоров’я України зазначає наступне:
Пам’ятайте:
Отже, відповідальність та послідовність у дотриманні попереджувальних заходів щодо боротьби з вірусами є запорукою Вашого здоров’я, тому ми просимо не нехтувати вищезазначеними порадами. Паніка не може бути союзником у вмінні реагувати на будь-яку небезпеку, ним може бути лише обачність та проінформованість, тож давайте будемо привчати психіку бути адаптивною та стійкою до будь-яких стресів. Коронавірус схожий за симптомами на більшість распіраторних заxворювань, тож не слід робити одразу ті чі інші висновки, однак слід пам’ятати:
Важливо також знати, що:
Високий імунітет може допомогти Вам не потрапити й до цієї статистики, але слід пам’ятати, що багато в чому, запорукою здорового тіла є психологічне здоров’я, тож (окрім фізичних вправ, здорового харчування, міцного, повноцінного 8-годинного сну, гігієни) Ви можете подбати про свій психологічний стан. Саме його погіршення пов’язане зі стресом, апатією, депресією, демотивованістю, поганим настроем, зневірою, розпачем та ін. Все це впливає на зниження імунітету, тож в цей час ми маємо приділити саме психологічному здоров’ю особливу увагу. Багато хто звик розуміти під невідомим щось небезпечне, але ми самі можемо навчитися наповнювати «невідоме» новим, власним змістом. Адже «невідомим» можуть бути нові можливості, вміння долати складні життєві обставини чи ситуації, це може бути новий життєвий досвід. Важливо, навіть знаходячись на карантині, вдома, продовжувати жити звичайним життям. Зазвичай, наше повсякденне життя наповнене метушнею, поспіхом, стурбованістю встигнути зробити все заплановане, на що ми витрачаємо багато зайвої енергії. Навіть в такій, «новій» реальності, ми можемо згадати про вміння розслабитися за чашкою смачної кави, за недочитаною цікавою книгою чи під час милування світанком. Радощі в дрібницях, на які не завжди вистачає часу, зараз можуть стати предметом Вашої уваги. У кожного знайдеться певна кількість друзів, однокласників, однокурсників, колег, рідних, з якими Ви давно хотіли поспілкуватися, але «не вистачало часу». Саме час опанувати нові можливості спілкування через гаджети тим, хто «все хотів цим зайнятися». Важливо навчитися заповнювати свій життєвий простір не панікою, «жахливим невідомим» чи безвихіддю, а приємним спілкуванням, саморозвитком, яскравими враженнями, радістю. Важливо пам’ятати, що реакція тривоги на невідоме, це нормально і важливо бути до цього готовим, проте наступним кроком може стати вміння перевести її в конструктивний досвід. Цим досвідом може стати будь-що: можливість покращити свої знання з іноземних мов, згадати про настільні ігри, подивитися художній фільм, про який ви згадували, але було «не до нього». Важливо продовжувати планувати, прописувати для себе завдання, мріяти й з очікуваннями та натхненням зустрічати «завтрашній день». Важливо вчитися адаптуватися до змін, пам’ятати, що ситуація з коронавірусом є тимчасовою і що цей час кожен з нас може використати на свою користь. Дуже важливо навіть в СКЛАДНИХ ситуаціях ВМІТИ ЖИТИ НЕ СКЛАДНОЩАМИ, А МОЖЛИВОСТЯМИ!
Олена Володимирівна МИЛОСЛАВСЬКА, доцент кафедри прикладної психології
Кризова ситуація: виклики та можливості
Перш за все, давайте визначимось з поняттям «кризова ситуація». Вона може бути особистісного й суспільного характеру. У першому випадку це вікові, сімейні, професійні кризи, а також кризи, що пов'язані з фізичним або психологічним насильством. У другому випадку – суспільні кризи ті, які пов'язані з війнами, терактами, стихійними лихами, техногенними катастрофами, епідеміями.
Час показує, що безкризових періодів в історії людства, як і безкризових людських доль не буває. Протягом декількох тижнів такою ситуацією для всіх нас стала епідемія коронавіруса Covid-19. Багатьох хвилює закономірне питання: як пережити кризову ситуацію і не впасти духом?
Тут слід звернути увагу на те, що подія, яка відбулась-це об'єктивна реальність. Ми звикаємо до стабільності і прагнемо її зберегти, але постійна стабільність неможлива, так само, як і відсутність криз.
Треба вказати, що багато залежить від значущості проблеми для конкретної людини та від гостроти реакції на кризову ситуацію. Чому одна людина її спокійно переживає, а для іншої життя здається закінченим? Тому що це визначається нашим сприйняттям ситуації, її суб'єктивною оцінкою, а не змістом. Зміст кризи, за великим рахунком, завжди один: зміна звичайного порядку речей та неможливість вирішувати проблеми звичними способами.
Що ж робити, щоб успішно пережити кризову ситуацію?
1. Будьте оптимістами і намагайтеся сприймати кризу як випробування, що допомагає міцно втриматися на ногах і відкриває нові можливості для розвитку.
2. Дотримуйтесь правил не тільки санітарної, а й інформаційної гігієни. Ретельно перевіряйте джерела інформації, не поширюйте чутки та не піддавайтеся панічним настроям.
3. Проявляйте турботу і надавайте допомогу тим, хто її потребує. Це допомагає відчути значимість того, що ви робите і сприяє впевненості у власних силах.
4. Займіться важливими, але не терміновими завданнями, тобто тим, до чого не доходили руки.
5. Використовуйте вимушений час простою в роботі для саморозвитку. Скористайтеся навчальними платформами Google: вивчайте іноземну мову, прослухайте курс лекцій з цікавої для вас тематики; підпишіться на уроки малювання, концерти та відкриті екскурсії по музеях світу в YouTube.
6. Сповільниться та продумайте свої справжні бажання й потреби. Створіть кілька варіантів плану дій для різних видів розвитку подій. Залучайте до цього процесу членів сім'ї. Це сприяє згуртуванню і кращому розумінню ситуації.
Пам'ятайте про те, що наше життя це низка виборів і прийняття рішень. Так, епідемія – це об'єктивна ненормативна кризова ситуація. На її розвиток ми можемо вплинути лише мінімально, але ми можемо вплинути на наше сприйняття і ставлення до даної ситуації.
Отже, нам вирішувати що саме стане нашими супутниками на шляху переживання цієї кризи, що допоможе її здолати: паніка, пошук ворога, звинувачення всіх і вся або спокій, аналіз ситуації, розумні дії, взяття відповідальності за своє життя на себе.
Всі ці рекомендації очевидні та зрозумілі. При цьому зараз ми хочемо лише одного – щоб все це якомога скоріш скінчилося.
Але давайте візьмемо себе в руки та спробуємо подивитись на цю кризову ситуацію більш глобально. Отже, з одного боку ми зараз обмежені в звичному, а з іншого відкриваємо нове у незвичному. Тобто в нас зароджується нове ставлення до свого життя, до оточуючих нас людей, до роботи, до відпочинку.
Ніна Сергіївна ЯРОШ, викладач кафедри прикладної психології
Як подолати паніку під час пандемії?
1. Необхідно контролювати власні емоції та надавати перевагу критичному мисленню. У ситуації поширення вірусу необхідно довіряти лише перевіреним джерелам інформації,а не тим, що розповсюджують конспірологічні теорії та фейки. Зрозумійте, що заходи які вживаються владою країни направлені не на поширення паніки у суспільстві, а є превентивною мірою.
2. На випадок підвищеного хвилювання і тривожності складіть для себе список речей і занять, які допомагають вам відчувати себе впевнено і спокійно, щось на зразок заспокійливого для вас. Це може бути склянка кави, шоколад, приємна музика, розмова із близькими людьми. Тривогу також допомагає подолати фізичні вправи, читання, малювання та інша фізична активність.
3. Слідкуйте за своїм здоров'ям. Важливо пам'ятати, що впевненіше з заворушеннями і панікою справляється міцний організм з хорошим імунітетом. Щоб не піддаватися непотрібним хвилюванням, стежте за такими процесами: висипайтеся, відпочивайте, відволікайтеся від повсякденних завдань, подбайте про повноцінний і якісне харчування.
4. Віднесіться до карантину як не до обмеження, а як до можливості. Вас є унікальна можливість приділити час собі, власному розвитку, тим справам, які раніше ви постійно відкладали на потім. У вас нарешті з’явився час рефлексувати та мріяти, а це чи не найкращі ліки від будь-якого вірусу!?
Ігор Олександрович КОЧАРЯН, доцент кафедри психологічного консультування і психотерапії
Зловити свою хвилю
З дитинства слово «карантин» у мене асоціювалося виключно з чимось позитивним - ходити в школу не потрібно, а, значить, ніхто не контролює домашні завдання, займаєшся чим хочеш, а на канікулах його і не оголошували зовсім. Вперше в моєму житті, та й не тільки в моєму, цей карантин не такий. Так, звичайно, діти як і раніше радіють можливості займатися своїми справами, але цей карантин вимагає реальної ізоляції на невизначений термін. У всіх під загрозою плани, робота, бізнес і звичний спосіб життя. Навіть якщо ми і не захворіли, то заради безпеки нас самих і наших близьких ми відмовляємося від звичного. До п'яти місяців осені додалася весна самоізоляції і депресивні новини кожен день. Як тут залишитися в психологічному здоров'ї ?! Але люди адаптуються, життя налагоджується і в цих умовах спрацьовують нові старі знайомі деструктивні стратегії. У мережі можна спостерігати конфлікт «просоціальних» учасників проекту самоізоляції і незгодних з карантином «егоїстів», які намагаються відстояти свою свободу. Люди витрачають енергію як можуть: беруть участь в різноманітних онлайн заняттях, флешмобах, нескінченно мусолять новини і чутки з передової боротьби з інфекцією тощо. При цьому у багатьох рівень тривоги все зростає. Як же конструктивно жити далі ?! Поділюся своїм досвідом. Якось кілька років тому я вже бував у вимушеній самоізоляції - впав, травмував коліно і з гіпсом на місяць випав зі звичного життя. У мене було багато планів по проектам, які довелося відкласти. Вони вимагали моєї особистої участі. З подивом я виявив, що моя увага різко зосередилася на питаннях, на які раніше часу було замало - почав освоювати Youtube і свої можливості по створенню психологічного відеоконтенту. Я писав тексти, знімав виснажливі дублі (ніяк не міг домогтися від себе необхідного образу, інтонації, дикції тощо), монтував. В той момент я пережив дуже важливий досвід - відчув силу в собі, що мене не зупинити, якщо я чогось хочу. Як то кажуть, «якщо не пустять в двері, то проникну в вікно» і обов'язково знайду рішення. Принцип позитивного мислення, так необхідного нам в складній ситуації, відображений в приказці «немає лиха без добра». Це означає, що слід пошукати в кожній негативній події її зворотний бік, і в чомусь обов'язково знайдемо позитив. На цьому побудована філософія японського бойового мистецтва - айкідо, принципи якого відображені і в соціальному мистецтві психологічного айкідо. Навіть, якщо вас хочуть вдарити є позитивний момент - агресор для цього повинен зробити різкий рух і втратити на деякий час рівновагу, чим неодмінно скористається досвідчений боєць, не заважаючи, а допомагаючи потенційному кривдникові остаточно втратити точку опори і впасти на землю, завдавши собі шкоди, пропорційній вкладеним їм зусиллям. Ще пару таких зусиль і від бажання завдати шкоди не залишиться і сліду. Головне не йти проти «хвилі» (обставин непереборної сили), а використовувати її енергію для досягнення цілей. До моменту початку цього карантину я також переживав за заняття та проекти, які повинні були проходити як раз в цей час. З урахуванням безпеки учасників ми стартували групу зустрічей в online. Ще за тиждень мені здавалося це абсурдним. Online консультування проводив, супервізії теж, але група зустрічей, яка завжди асоціювалася з справжнім реальним спілкуванням з можливістю відчути один одного і обійняти. Не готовий був не тільки я, але і учасники не уявляли собі цього. Виявилося, що це новий надзвичайно корисний формат. Зараз я проводжу кілька груп зустрічей, лекції та консультації для студентів і людей, які потребують психологічної підтримки, і все це online. І я щасливий, тому що мрія займатися своєю улюбленою справою, не прив'язуючись до фізичного місцезнаходження, для мене стала ближче. Ми обов'язково переживемо цей вірус, і, якщо станемо сильнішими, розумнішими, здібнішими, то не тільки відновимо втрачене, а й обов'язково станемо щасливішими. Упевнений, у кожного є шанс «зловити свою хвилю»!