Студенту

9
6 9
24
456

Поради студентам

Кого з нас не підводила пам'ять? Кому не знайомі наполегливі спроби запам'ятати матеріал, який чомусь не запам'ятовується? Або відчайдушне, але, на жаль, безуспішне прагнення згадати те, що заучували, здавалося б, зовсім недавно?
Питання «Як поліпшити пам'ять?» психологи переформулювали: «Як заучувати матеріал так, щоб він запам'ятовувався добре і зберігався довго?».
Традиційний спосіб: матеріал треба повторювати. Чим більше разів ми прочитуємо (проглядаємо) матеріал, тим краще він закарбовується. Однак нерідко ми кілька разів старанно читаємо текст, але дуже скоро його забуваємо. Засвоєні таким способом знання можуть давати непоганий ефект в перші години після заучування, але потім вони з дивовижною легкістю «вивітрюються». До того ж це дуже нудний нецікавий спосіб.
Інший спосіб запам'ятовування – опора на яскравість, наочність, емоційність матеріалу. Багато хто з нас не раз переконувалися, що цей спосіб може спрацювати. Але що робити у випадку, якщо перед нами формули, строгі теореми, сухі тексти? Чи не розфарбовувати ж їх для яскравості кольоровими олівцями!
Дослідження харківських психологів показали, що можуть бути більш радикальні способи підвищення ефективності пам'яті. Виявлено і доведено, що якість запам'ятовування визначається тим, як ми його запам'ятовуємо.
Припустимо, дві людини розрізняються по силі – одна з них фізично слабша, але вона прекрасно освоїла прийоми бойових єдиноборств. Ясно, що вона краще постоїть за себе. Так і з запам'ятовуванням – більш успішний той, хто володіє правилами і прийомами ефективної пам'яті.
Нашими психологами розроблені правила та прийоми запам'ятовування, які якраз і спрямовані на досягнення виразного розуміння й точного пов'язання тих елементів матеріалу, які представляються для вас головними. Ось деякі з них.
Правила запам'ятовування:
1. Не прагніть запам'ятати повністю весь матеріал, адже пам'ять працює вибірково. Намагайтеся зберегти лише найголовніше, істотне, необхідне для вас.
2. Пам'ять настільки «розумна», що приймає в себе лише те, що ви їй доступно  «роз'яснили». Тому при запам'ятовуванні завжди намагайтеся якомога краще зрозуміти матеріал, який ви заучуєте.
3. Пам'ять не любить матеріал розрізнений, що складається з окремих елементів. Зате охоче поглинає в себе все пов'язане, цільне, незбиране. Тому в будь-якому матеріалі шукайте наявні в ньому зв'язки між окремими елементами. А якщо їх там немає – створіть їх самі.
Прийоми запам'ятовування:
1) Якщо самостійно скласти план досліджуваного матеріалу, то запам'ятовування буде значно ефективніше. Окремі пункти плану – це смислові опори для засвоєння.
2) Прийом переклад на свою (зрозумілу) «мову» ефективний для запам'ятовування визначень і «туманних місць» тексту. Якщо текст написаний дуже складною, науковою, «заумною» мовою, з незвичними для вас термінами, складними зворотами, то постарайтеся перевести це у більш простій, зрозумілій формі, використовуйте при цьому більш прості слова.
3) Прийом виділення ключових слів і підбір до них синонімів і антонімів. Ключові слова слід виписувати і знаходити до них слова-замінники (синоніми) і слова-антиподи (антоніми). Після такої роботи, хочете цього чи ні, але від тривалого, стійкого, постійного запам'ятовування вам не позбутися.
4) Скоротивши, «спресувавши» текстовий матеріал в 3-4 речення  (положення), ми можемо бути впевнені, що основні його думки не забудемо. Ці 3-4 положення – певні стрижні, палі, на яких тримається будівля тексту.
5) Ефективним є складання ментальної карти, яка являє собою техніку візуалізації матеріалу і зручним альтернативним веденням конспекту. Малюється схема, в центр якої міститься головний матеріал, а на периферії – другорядний. Лініями малюються асоціативні зв'язки між елементами, поняттями. Ці зв'язки супроводжуються схемами, малюнками, які відображають суть інформації.

Звичайно, це далеко не всі правила і прийоми ефективного запам'ятовування. Про інші прийоми та методи вивчення й розвитку пам'яті, мислення та інших явищ, для того, щоб бути успішним у навчанні і взагалі в житті – можна дізнатися на нашому факультеті. Оволодівши спеціальними методами і прийомами, можна розвинути свої здібності, а значить – стати більш щасливим. Цьому і вчить факультет психології.

 

 




 


 

 

 

 

 

 

Ми у соцмережах

English version